Suplementy na poprawę samopoczucia

Fitness Duchowy

Stresujący tryb życia, stałe problemy, natłok obowiązków, kłótnie z partnerem, choroba bliskiej osoby - to tylko kilka czynników, które mogą powodować obniżenie nastroju. Na dodatek, jeśli często towarzyszą nam wahania pogody, a nawet latem ilość słońca jest znikoma, zwyczajnie nasze samopoczucie ulega pogorszeniu. Jednak istnieją skuteczne i co najważniejsze - szybkie - sposoby na polepszenie ogólnej kondycji organizmu, zarówno fizycznej, jak i pod względem psychicznym. Jednym z kluczowych zasad jest stosowanie suplementacji, opierającej się na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Warto uświadomić sobie, iż urozmaicona dieta nie wystarczy, aby cieszyć się ogólnym zdrowiem organizmu, ponieważ nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie niezbędnych składników odżywczych tylko i wyłącznie przez pokarm. Jakie suplementy stosować, aby poprawić swoje samopoczucie, które znacznie wpłynie na podniesienie komfortu życia?

Zioła na uspokojenie nerwów

Denerwowanie się pod wpływem rozmaitych czynników towarzyszy każdemu z nas. Z jednej strony, stres jest czymś powszechnym, a gdy występuje sporadycznie, może przynosić pozytywne skutki. Jednak jeśli w naszym życiu stale mamy do czynienia z sytuacjami stresowymi, często ponoszą nas nerwy, posiadamy wahania nastroju, warto wziąć pod uwagę poprawę samopoczucia. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na polepszenie nastroju i ukojenie nerwów jest ziołolecznictwo, stosowane od tysięcy lat w celu leczenia rozmaitych chorób.
Korzystanie z tego, co daje nam przyroda, jest całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. Zioła stanowią naturalny sposób na odreagowanie i odprężenie się.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), to roślina osiągająca nawet metr wysokości. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami i rośnie w trawiastych zaroślach. Bardzo często tę bylinę możemy spotkać również na łąkach. Dziurawiec posiada niezliczoną ilość pozytywnych dla zdrowia właściwości, przede wszystkim tych, które wpływają na układ nerwowy.

  • Poprawia samopoczucie - zmniejsza objawy niskiej depresji, zapobiega spadkom nastroju, łagodzi objawy menopauzy, zwłaszcza te związane ze sferą emocjonalną.
  • Posiada działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe - przyspiesza proces gojenia się ran.
  • Wspiera funkcjonowane układu pokarmowego - posiada właściwości moczopędne oraz łagodzi zaparcia.
  • Wykazuje działanie wykrztuśne - wspomaga oczyszczanie klatki piersiowej z flegmy.

Warto wspomnieć, iż przyjmowanie dziurawca powinno zostać skonsultowane z lekarzem w sytuacji, gdy: stosujemy antykoncepcję hormonalną, zażywamy leki przeciwpadaczkowe, przeciwarytmiczne, przeciwmigrenowe oraz antykoagulacyjne. Ważny jest również fakt, że w przypadku stosowania dziurawca może dojść do reakcji fototoksycznej, co dzieje się z powodu zawartej w składzie hiperycyny. Stanowi ona związek absorbujący promienie nadfioletowe, na skutek czego może powodować zaczerwienienie skóry. Pamiętaj, aby przy przyjmowaniu suplementów z zawartością dziurawca, unikać jego ekspozycji na słońce.

W jakich sytuacjach należy stosować suplementy z dziurawcem?

Ze względu na to, iż dziurawiec posiada silne działanie opierające się na wzmocnieniu systemu nerwowego, a co za tym idzie - ukojeniu nerwów, warto korzystać z jego dobroczynnych właściwości w momencie, gdy zauważymy u siebie długotrwały spadek nastroju. Świetnie sprawdza się również jako środek łagodzący objawy menopauzy, gdy obserwuje się emocjonalne osłabienie. Dodatkowo, dziurawiec wspomaga pracę wątroby i nerek, łagodzi objawy grypy i przeziębienia, dlatego jego stosowanie poleca się w przypadku infekcji.

Pokrzywa zwyczajna

Mówiąc o pokrzywie, warto rozpocząć od niezliczonej ilości pozytywnych skutków, jakie przyniesie dla naszego zdrowia. Po pierwsze - jest bogatym źródłem białka oraz innych składników odżywczych, usprawniających pracę wszystkich układów. Wspiera procesy protein w organizmie oraz usuwa toksyczne substancje.

Pokrzywa świetnie radzi sobie również ze złagodzeniem objawów stresu. Wielokrotne badania potwierdzają, iż zioło to posiada pozytywny wpływ na układ nerwowy, poprzez łagodzenie nerwobólów, takich jak rwa kulszowa. Jej działanie jest wynikiem biodostępności składników roślinnych, wspierających pracę nerwów oraz poprawiających kondycję otaczających je tkanek.

Inne pozytywne właściwości pokrzywy:

  • Eliminuje objawy alergii.
  • Łagodzi ból spowodowany zapaleniami.
  • Wspiera pracę nerek, tarczycy, prostaty.
  • Stymuluje wzrost włosów, nadaje im blasku, odżywia je.

Artykuły

Suplementy na poprawę samopoczucia

Stresujący tryb życia, stałe problemy, natłok obowiązków, kłótnie z partnerem, choroba bliskiej osoby - to tylko kilka czynników, które mogą powodować obniżenie nastroju. Na dodatek, jeśli często towarzyszą nam wahania pogody, a nawet latem ilość słońca jest znikoma, zwyczajnie nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

czytaj całość

Sposoby na poprawę samopoczucia i samozadowolenia

Smutek i przygnębienie, to emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Czasami czynnikami powodującymi taki stan rzeczy są drobne problemy w domu lub w pracy. Przez sytuacje stresowe stajemy się apatyczni, drażliwi, skłonni do płaczu, towarzyszą nam wahania nastroju oraz brak ochoty na wykonywanie jakichkolwiek czynności.

czytaj całość

Medytacja spokojnego serca dla początkujących

Chcesz wyciszyć swój umysł, oczyścić sferę psychiczną, pozbyć się zaprzątających głowę negatywnych myśli? Poznaj jedną z najczęściej stosowanych technik medytacji, która pozwoli Ci zniwelować uczucie lęku, niepokoju, złości i rozdrażnienia. Wpływ medytacji na organizm ludzki od wielu lat podlega rozmaitym badaniom, m.in tym przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, które wykazały, iż wykazuje ona niezwykle głębokie i zbawienne działanie na psychikę.

czytaj całość

Dieta na dobre samopoczucie

Pojęcie diety znane jest każdemu z nas, zwłaszcza w kontekście odchudzania. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, iż żywienie może mieć istotny wpływ na naszą psychikę. Naukowcy z całego świata od lat prowadzą badania nad wpływem poszczególnych substancji w żywności na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego.

czytaj całość

Ashwagandha na stres i depresję - czy naprawdę działa?

Ashwagandha (inaczej nazwana żeń-szeniem indyjskim lub witanią ospałą) ostatnimi czasy coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak ze względu na moc pozytywnych skutków, jakie daje jej regularne stosowanie.

czytaj całość