Medytacja spokojnego serca dla początkujących

Fitness Duchowy

Chcesz wyciszyć swój umysł, oczyścić sferę psychiczną, pozbyć się zaprzątających głowę negatywnych myśli? Poznaj jedną z najczęściej stosowanych technik medytacji, która pozwoli Ci zniwelować uczucie lęku, niepokoju, złości i rozdrażnienia. Wpływ medytacji na organizm ludzki od wielu lat podlega rozmaitym badaniom, m.in tym przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, które wykazały, iż wykazuje ona niezwykle głębokie i zbawienne działanie na psychikę. Nie bez powodu nazywana jest lekarstwem na ludzką duszę.

Istnieje niezliczona ilość rodzajów medytacji, jednak tą, która w największym stopniu wpływa na ludzki umysł i opanowane decyzje jest medytacja spokojnego serca. Technika ta polega na połączeniu się z łagodną siłą, aby w zrównoważony sposób znaleźć rozwiązanie wszelkich dotykających nas problemów. Gdy nasze serce jest spokojne, w głowie powstają rozwiązania, do których do niedawna nie mieliśmy żadnego dostępu. Nawiązując do sfery fizycznej - medytacja spokojnego serca, jak można się domyślić, wpływa na wzmocnienie układu krążenia oraz wspomaga kondycję płuc.

Jak wykonać medytację spokojnego serca?

Na początku, warto abyś zdał sobie sprawę, że podchodzenie do medytacji powinno odbyć się bez żadnego napięcia. Słowa te z pozoru mogą brzmieć paradoksalnie, bo jak rozpocząć ten proces na luzie, skoro korzystamy z niego właśnie po to, aby się odprężyć i uspokoić myśli? Jednak istotne jest odpowiednie nastawienie, bez stresu i lęku, bez skupiania się na samej technice wykonywania konkretnych czynności, aby nie spowodować zablokowania przepływu energii twórczej, którą przecież chcemy uzyskać.

Medytację spokojnego serca rozpoczynamy standardowo, jak w przypadku każdej innej techniki. Wybieramy ciche miejsce, odizolowane od zgiełku, w którym będziemy mogli doświadczyć pożądanego spokoju. Świetnym pomysłem będzie wybranie się do lasu, nad jezioro lub na łąkę, z dala od głośnego miasta. Usiądźmy w wybranym miejscu, weźmy kilka głębokich oddechów, które pomogą dotlenić organizm, rozluźnić ciało oraz uspokoić umysł.

W kolejnej fazie skupiamy się na otwarciu serca. Musimy wziąć pod uwagę swoje emocje, skupić się na szczęściu, miłości i cieple, które doświadczamy. Poczujmy jak napływa w nas radość, dotycząca chociażby danej chwili, którą obecnie przeżywamy. Nie myślmy o troskach dnia codziennego, o tym, jakie obowiązki czekają na nas po powrocie, weźmy pod uwagę tylko i wyłącznie trwającą chwilę. Oprócz tego, co jest TU I TERAZ, nie istnieje nic. Skupienie się na szczęściu, które dotyka nas obecnie, może trwać tyle, ile zapragniemy.

Następnie przechodzimy do fazy, polegającej na analizie danego problemu, który nas trapi. Zastanówmy się, co chcielibyśmy zmienić w swoim życiu, aby poczuć się lepiej. Doświadczmy energii w sercu, którą skierujemy w stronę danego zdarzenia. Odpowiedzmy sobie na pytanie, w jaki sposób możemy rozwiązać dany aspekt bez poczucia rozdrażnienia. Musimy być cierpliwi i w żadnym wypadku nie dać ponieść się negatywnym emocjom, nawet, gdy osiągniemy porażkę - one zdarzają się każdemu, nieustannie. Z biegiem czasu zwrócimy uwagę, iż nasze możliwości stają się coraz bardziej rozległe, a uczucie zgromadzone w sercu wzmacnia się.

Artykuły

Suplementy na poprawę samopoczucia

Stresujący tryb życia, stałe problemy, natłok obowiązków, kłótnie z partnerem, choroba bliskiej osoby - to tylko kilka czynników, które mogą powodować obniżenie nastroju. Na dodatek, jeśli często towarzyszą nam wahania pogody, a nawet latem ilość słońca jest znikoma, zwyczajnie nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

czytaj całość

Sposoby na poprawę samopoczucia i samozadowolenia

Smutek i przygnębienie, to emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Czasami czynnikami powodującymi taki stan rzeczy są drobne problemy w domu lub w pracy. Przez sytuacje stresowe stajemy się apatyczni, drażliwi, skłonni do płaczu, towarzyszą nam wahania nastroju oraz brak ochoty na wykonywanie jakichkolwiek czynności.

czytaj całość

Medytacja spokojnego serca dla początkujących

Chcesz wyciszyć swój umysł, oczyścić sferę psychiczną, pozbyć się zaprzątających głowę negatywnych myśli? Poznaj jedną z najczęściej stosowanych technik medytacji, która pozwoli Ci zniwelować uczucie lęku, niepokoju, złości i rozdrażnienia. Wpływ medytacji na organizm ludzki od wielu lat podlega rozmaitym badaniom, m.in tym przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, które wykazały, iż wykazuje ona niezwykle głębokie i zbawienne działanie na psychikę.

czytaj całość

Dieta na dobre samopoczucie

Pojęcie diety znane jest każdemu z nas, zwłaszcza w kontekście odchudzania. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, iż żywienie może mieć istotny wpływ na naszą psychikę. Naukowcy z całego świata od lat prowadzą badania nad wpływem poszczególnych substancji w żywności na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego.

czytaj całość

Ashwagandha na stres i depresję - czy naprawdę działa?

Ashwagandha (inaczej nazwana żeń-szeniem indyjskim lub witanią ospałą) ostatnimi czasy coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak ze względu na moc pozytywnych skutków, jakie daje jej regularne stosowanie.

czytaj całość