Ashwagandha na stres i depresję - czy naprawdę działa?

Fitness Duchowy

Ashwagandha (inaczej nazwana żeń-szeniem indyjskim lub witanią ospałą) ostatnimi czasy coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak ze względu na moc pozytywnych skutków, jakie daje jej regularne stosowanie. Roślina ta pochodzi z Indii, ale występuje również w Afryce i na niektórych terenach europejskich. Rozmaite właściwości lecznicze posiada głównie jej korzeń oraz owoc. Jak wykazują liczne źródła, stosowano ją w medycynie ajurwedyjskiej jako lek na problemy z pamięcią, choroby układu oddechowego, a także w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu. Od jakiegoś czasu powszechnie krążą teorie, iż Ashwagandha znacznie wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego, w szczególności poprzez zapobieganie depresji oraz niwelowaniu skutków stresu.

Ashwagandha - skład

Witania jest bogatym źródłem rozmaitych związków, niosących dobroczynny wpływ dla funkcjonowania organizmu ludzkiego. Po pierwsze, w składzie zawiera laktony, cechujące się znaczną aktywnością biologiczną. Oznacza to, iż wykazują działanie przeciwbakteryjne i antynowotworowe. W korzeniu tej rośliny możemy znaleźć sitoinozydy oraz witanozydy, które z kolei działają odtruwająco. To właśnie one odpowiadają za redukcję stresu oraz wykazują właściwości antydepresyjne. Dodatkowo zapobiegają wrzodom żołądka oraz chorobie Alzheimera. Korzeń Ashwagandhy posiada również fenolokwasy, fitosterole, kumarynę i żelazo. Dzięki tym związkom, poprawia stan naszej krwi oraz pobudza wzrost hemoglobiny i erytrocytów.

Czy Ashwagandha leczy nerwicę i stres?

Badania nad Witanią ospałą toczą się od wielu lat, a najbardziej cenieni naukowcy odkrywają coraz to nowsze ciekawostki na jej temat. Udowodniono m.in, iż działanie tej rośliny jest niezwykle podobne do skutków stosowania antydepresantów. W Indiach np. wykazano, iż regularne stosowanie Ashwagandhy wpłynie na zredukowanie poziomu stresu, wyleczy nerwicę, stany lękowe, depresję, a nawet - schizofrenię. Wpływa ona również na poprawę procesów myślowych, zwiększa koncentrację, wzmacnia ogólną kondycję psychiczną, ułatwia zapamiętywanie oraz pomaga w walce z bezsennością. W czasach, gdy stres jest nieodłącznym elementem życia większości z nas, Ashwagandha przyjmuje formę naturalnego leku na umysł i duszę, a także daje nadzieję na stałą poprawę psychicznej kondycji.

Pozostałe korzyści ze stosowania Ashwagandhy

Jak udowodniono - długotrwale występujący stres ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie płodności. Suplementacja Ashwagandhy, dzięki właściwościom adaptogennym, pozwoli na poprawę jakości nasienia oraz podwyższenie libido, poprzez pobudzenie ruchliwości plemników i zwiększenie ich liczby.

Witania wspomoże również profilaktykę chorób tarczycy. Wpływa na regulację jej pracy, co niewątpliwie jest istotnym wsparciem w walce z niedoczynnością. Naukowcy zapewniają również, iż Ashwagandha wspomaga proces leczenia Hashimoto.

Ashwagandha a nowotwory

Nowotwory to najgorsze, co może spotkać każdego człowieka. Niestety coraz częściej dotykają nas lub naszych bliskich, na co wpływ ma wiele istotnych czynników, poczynając od nieodpowiedniej diety, braku aktywności fizycznej, po stosowanie używek, kończąc na powstawaniu przedsiębiorstw, nastawionym tylko i wyłącznie na zysk, nie dobro klienta. Ashwagandha, ze względu na wysoką ilość witanolidów, wpływa na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych, z naciskiem na: raka płuc, trzustki, raka jelita grubego oraz nowotwór piersi. Na dodatek, wyciągi z tej rośliny stosowane są powszechnie jako wsparcie chemioterapii, ponieważ zapobiega ona neutropenii, czyli zbyt małej ilości białych krwinek.

Witania ospała - pozostałe właściwości:

  • Chroni przed powstaniem wrzodów żołądka.
  • Obniża poziom cukru we krwi.
  • Wspomaga leczenie rozmaitych alergii.
  • Wspiera leczenie astmy.
  • Zapobiega powstawaniu obrzęków.
  • Odmładza skórę oraz przeciwdziała siwieniu włosów.
  • Wzmacnia układ immunologiczny.

Artykuły

Suplementy na poprawę samopoczucia

Stresujący tryb życia, stałe problemy, natłok obowiązków, kłótnie z partnerem, choroba bliskiej osoby - to tylko kilka czynników, które mogą powodować obniżenie nastroju. Na dodatek, jeśli często towarzyszą nam wahania pogody, a nawet latem ilość słońca jest znikoma, zwyczajnie nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

czytaj całość

Sposoby na poprawę samopoczucia i samozadowolenia

Smutek i przygnębienie, to emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Czasami czynnikami powodującymi taki stan rzeczy są drobne problemy w domu lub w pracy. Przez sytuacje stresowe stajemy się apatyczni, drażliwi, skłonni do płaczu, towarzyszą nam wahania nastroju oraz brak ochoty na wykonywanie jakichkolwiek czynności.

czytaj całość

Medytacja spokojnego serca dla początkujących

Chcesz wyciszyć swój umysł, oczyścić sferę psychiczną, pozbyć się zaprzątających głowę negatywnych myśli? Poznaj jedną z najczęściej stosowanych technik medytacji, która pozwoli Ci zniwelować uczucie lęku, niepokoju, złości i rozdrażnienia. Wpływ medytacji na organizm ludzki od wielu lat podlega rozmaitym badaniom, m.in tym przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych, które wykazały, iż wykazuje ona niezwykle głębokie i zbawienne działanie na psychikę.

czytaj całość

Dieta na dobre samopoczucie

Pojęcie diety znane jest każdemu z nas, zwłaszcza w kontekście odchudzania. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, iż żywienie może mieć istotny wpływ na naszą psychikę. Naukowcy z całego świata od lat prowadzą badania nad wpływem poszczególnych substancji w żywności na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego.

czytaj całość

Ashwagandha na stres i depresję - czy naprawdę działa?

Ashwagandha (inaczej nazwana żeń-szeniem indyjskim lub witanią ospałą) ostatnimi czasy coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak ze względu na moc pozytywnych skutków, jakie daje jej regularne stosowanie.

czytaj całość